World Forum
_SİTEYİ REKLAMSIZ GEZMEK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ !
Üyeler Siteyi Reklamsız Gezebilmektedirler
Bu Üyelik Sadece 10 saniyenizi alır

www.wFrm.tr.cx
www.WorldForum.yetkin-forum.com
World Forum
_SİTEYİ REKLAMSIZ GEZMEK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUNUZ !
Üyeler Siteyi Reklamsız Gezebilmektedirler
Bu Üyelik Sadece 10 saniyenizi alır

www.wFrm.tr.cx
www.WorldForum.yetkin-forum.com
World Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

World Forum

Dünya Forumu

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapİletişimMod Başvurusu

IRC'nin Tarihçesi

YazarMesaj
Batuhan
BaTuHaN
BaTuHaN
Batuhan

Cüzdan
Altın Altın: Sınırsız
Para Para: Sınırsız

IRC'nin Tarihçesi Empty
MesajKonu: IRC'nin Tarihçesi   IRC'nin Tarihçesi Icon_minitimeCuma Nis. 24, 2009 3:34 pm

Bu döküman yeterince yardımcı olurmu bilmiyorum ayrıca burda adı geçmesi gereken fakat benim unuttuğum kişilerdem şimdiden özür diliyorum.1988 in yaz aylarında Oulu Üniversitesinin bilgi işlem departmanındaçalışıyordum.Sanırım yapacak pek bi işim yoktu.Yaptığım iş çok vaktimi almıyordu ve boş vaktim oluyordu.Ve halka açık tolsun. oulu.bi üzerinden host edilen geliştirilmiş bir BBS iletişim programı yazmaya karar verdim. Amaç USENET news gibi bir tartışma ve iletişim tarzını gerçek zamanlı(anında) bir hale getirmekti. Jyrki Kuoppala birinin başka bi makinadaki birine mesaj yollaması için rmsg , programını yaptı.Bu #kanal sistemiyle değilde kişiden-kişiyebir iletişim sistemiydi. Halihazırda var olan bir diğer çok-kullanıcılı chat(sohbet) programı ise MUT(MulyiUser Talk) idi.Jukka Pihl tarafından yazılmıştı.Bu programın kötü bir yönü düzenli çalışmamasıydı.Bunu düzeltebilmek için IRC denen şey düşünüldü. IRC nin doğum tarihi 1988 in ağustos ayıdır.Kesin tarih belli olmamakla beraber aynı ayın sonu diyebiliriz. Bitnet Relay Chat IRC için iyi bir ilham kaynağıydı.IRC başladığında 10 un biraz üzerinde kullanıcı olurdu.Ben güney Finlandiya'da ki bazı arkadaşlarımın (Tampere Üniversitesi ve Helsinki Üniversitesi) IRC serverları(sunucularını) kurmalarını istedim.Ve sonra diğer üniversiteler de başladı.Markku Jarvinen IRC client programını (IRC istemci) geliştirdi.O zamanlar BBS ye fonksiyoneklemek iyi bir fikir değildi.Bir amaç için bir program olması daha iyiydi.Ve BBS yi geliştimefikrinden vazgeçildi ve sadece IRC'ye yönelindi. IRC Finlandiya'da yayıldı.Bitnet vasıtasıyla arkadaşlarımla temasa geçtim ve bu programı denemelerini istedim.Finlandiya'da ki internet bağlantıları yurtdışına açılmamıştı,yani insanlar Finlandiya serverına bağlanamıyorlardı.(bu sebebten dolayı IRC nin ilgi çekmediğini düşünüyorum) Sonraları(zamanını hatırlamıyorum) internet bağlantıları uluslararası iletişime açıldı.Haber gruplarına insanların nerden çoklu sohbet programlarına ulaşabileceklerini yazdım,cevap alamadım. Söylenene göre ai.ai.mit.edu ITS kullanıyomuş.Oradan bir hesap açtırdım ve kullanmayı biraz öğrendim.Oradan ilk IRC kullanıcısıyla tanıştım.İskandinavya'dandı. ai.ai.mit.edu vasıtasıyla Vijay Subramaniam'ı tanıdım ve IRC yi ona verdikten sonra bir süre haber alamadım.Ardından Jeff Trim,Tod Ferguson ve David Balcmanbir'den e-mail aldım.Vijay IRC yi onlara vermiş ve onlar IRCd yi kendi makinalarına kurmuşlar ve Finlandiya IRC network'üne bağlanmak istediler.Bundan sonra başka insanlar IRC kullanmaya başladılar ve serverların sayısı hızla büyüdü. İlk IRC server(hala kullanımda) tolsun.oulu.fi ' dir.

WorldForum
http://worldforum.yetkinforum.com

IRC'nin Tarihçesi
1 sayfadaki 1 sayfası